חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 כל המאמרים

ההגעה

לאום אל-ג'ימאל הגיעו השבויים ביום שני בלילה, ליל כ"ג אייר,  31,5,48,  לאחר טלטולי דרך ארוכים. המחנה היה מוקף גדרות תיל ולו שער גבוה עם מבוא קטן, גם כן מתיל. היה זה מרובע שטוח של מאתיים מטר לכל צד. תשע שורות בתוכו, בכל שורה שמונה אהלים, בכל אהל עשרה שבויים. באמצעיתו רחבת מיפקדים שנקראה בהמשך "רחבת המלך ג'ורג' ". את ריבוע האהלים הקיף שטח הפקר שרוחבו עשרים מטר עד לגדר – גדר תיל דו-שיפועית ומוקפת "קונצרטינות" (סלילי תיל). סביב לגדר עמודים הדומים לעמודי תליה – עליהם היו תלויים לתאורה 'לוקסים' שהיו מאירים את הגדר באור חיוור. . בפינות המחנה היו מגדלי שמירה מעץ. ב"שטח ההפקר" שבין האהלים לגדר ניצב בית השימוש של המחנה.

 

 

    ביום הראשון באום אל-ג'ימאל - קריקטורה של שבוי(אוסף הציורים של אוריאל אופק)

 

בהגיעם, התברר כי המחנה אינו ריק. כבר היו שם 372 איש, 30 מתחנת החשמל בנהרים , שהגיעו ראשונים, והשאר אנשי העיר העתיקה שהגיעו שבוע לפני שבויי הגוש.

 

כבר בבואם אירע ארוע מרגש באופן מיוחד:

"כשהתפזרו לאוהלים, רצו חברי כפר-עציון לאוהלי שבויי נהרים והחלו לחפש - אולי ישנם שם שבוים מכפר-עציון. גם יצחק בן-סירא ויעקב אדלשטיין מכפר עציון, שנישבו בנפרד והגיעו למחנה יומיים קודם, יצאו מהאוהל ובאו לקראתנו. לפתע ראה דוד בן-דוד את יצחק. הם נפלו איש על צואר רעהו, התחבקו ובכו.

דוד אמר "נחום נמצא אתנו" .

ויצחק שאל: "מה עם רחל"?

דוד חזר ואמר "נחום איתנו".

ואז הגיע נחום. הם נפלו אחד על כתפי אחיו ובכו. יצחק חזר ושאל מה עם רחל. נחום הוריד את ראשו ואז הבין יצחק שרחל נפלה בקרב ואיננה עוד. גם אנשי כפר-עציון התאחדו ועברו לגור יחד באותו האוהל". (רטנר).

 

במחנה נוצרו שכונות של אהלים. כל אנשי הקיבוצים הלכו יחד והתמקמו בקבוצת אוהלים משלהם. כך גם אנשי היחידות הלוחמות, כל יחידה לעצמה. כך גם אנשי נהרים ושבויי העיר העתיקה מירושלים.

הפצועים הועברו לאוהלים גדולים, אוהלי בית-חולים , שם הושכבו על מיטות וכך היה להם נוח יותר. הרופאים ישנו ליד החולים. השבויים האחרים הושכבו על הקרקע המדבר בשמיכות בלבד.  

 

ראה גם: פצועים בבתי החולים הירדניים...

הדף הקודם | דף 1 מתוך 19 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD