חזרה לדף קודם       חזרה לדף קודם  לחיפוש, התחילו להקיש את המילים כאן והמתינו לתוצאות  
ארכיון, וידאו, תמונות
 הקרב על כפר עציון
מעדויותיהם של השרידים

 

מתוך עדויות של שרידי כפר-עציון:

   בשעה 4.00 בבוקר הגיע ממשואות-יצחק לגבעת-הסלעים יחזקאל א . וביקש שיעזרו לו להגיע לכפר-עציון. נשלח אדם שהובילו לשם. בשעה 4.30 בבוקר החלה ההתקפה מחדש. רכב האויב התקרב בכל פעם יותר ויותר לעבר הנקודה, הפגיז והרעיש קשה וכיסה את המשק באש קטלנית. כתות חיילים במדים נראו נעים בסדר קרבי לעבר הנקודה בליווי תרועת חצוצרות. מספר משוריינים התקדמו בכביש המוביל לכפר. בשעה 5.30 היה נסיון להסתער על הנקודה מצד ההר-הרוסי. מגיני המקום נתנו לאויב להתקדם עד לתחום הנקודה, וכשהמסתערים הגיעו לטווח קרוב נפתחה עליהם אש מן העמדות. נורו פגזים ממרגמה "2 ומן המדוכה. גם המכונה הכבדה פעלה מדי פעם בכיוון למסתערים.

בשעה 5.10 שודר מכפר עציון מברק אל המטה:

"בחסות הרעשה כבדה מתותחים, מרגמות ומכונות יריה, התחילו הערבים בהסתערות על הכפר מכיוון צפון. האנשים מוכנים בעמדות. חזקונו בעזרה. דקות יכולות לקבוע".

עם שחר הגיעה לגבעת-הסלעים כיתת חברים ממשואות כדי להחליף את האנשים ששמרו בלילה. לרשות המגינים היו אותו בוקר 2 מקלעים, מרגמה "2, רובים ות"תים. על הרכסים בסביבה נראו משורייני האויב כשהם מרעישים את כפר-עציון. מהמשלט הרוסי פעלו 3 משוריינים ו-2 טאנקים. על גבעת העץ ניצבו 6 כלי רכב משוריינים ועל אוכף המוכתר כ-8 משוריינים וטאנקים. בחיפוי הרעשה כבדה ניסה חיל הרגלים להתקדם. אך כל ההסתערויות נהדפו ואבדות כבדות נגרמו לאויב.

 

 

    כפר עציון מוקפת משוריינים משלשה צדדים.
    החץ מראה את כיוון החסימה של כתת משואות

 

מגבעת העץ החל להתקדם טור של 6 משוריינים נושאי תותחים ו-2 מכונות משוריינות לעבר גבעת-הסלעים. נפתחה עליהם אש חזקה והם נסוגו. הדבר הלך ונשנה פעמים אחדות.

-   -   -

 בשעות הבוקר נשלח מברק אל המטה :

 "שלחו מיד אוירונים להפציץ. טאנקים כבדים מרעישים את הנקודה. התחמושת שהאוירונים הצניחו נפלה לידי הערבים. ינסו האוירונים לזרוק תחמושת בלי מצנחים, באריזת קש טובה- אבל בהקדם כי כל רגע יקר"

 הפיקוד בכפר-עציון התחנן במברקים תכופים לשלוח מטוסים אשר יפציצו את כוחות האויב כדי להקל את לחצו. כמו כן ביקשו להצניח נשק חסר. ואכן מטוסים החלו לחוג בשמי הגוש. הם הצניחו נשק שונה - בין היתר מרגמה "3 ופגזים וסוללות למכשיר קשר - אך כל המצנחים לא הגיעו לידי אנשינו.

 

א. שתקאי - אחד הטייסים מתאר את פעולתו בשמי הגוש :
 "המראתי כמטיל פצצות ב"חפזן", אשר אורי היה טייסו. נשאנו אתנו 400 ק"ג פצצות. ההמראה היתה בחשכה. המקום וסביבתו היו מוכרים לנו יפה והאש החזקה של האויב עזרה לנו בקביעת המטרה. פצצותינו הבעירו מדורות שהצהיבו בחשכה. מטר יריות ניתך על המשק וכדורים זוהרים הטוו שתי וערב מסביב למטוס. הקשר הצליח לקבל מברק מהנקודה. הם בקשונו לזרז את פעולת הצלב האדום - מצבם היה נואש".

 

כשהופיע מטוס משלנו בשמי הגוש נפסקה מיד תנועת הרכב המשוריין בכביש הפנימי. מכל כלי הנשק שבידי האויב נפתחה אש חזקה לעבר המטוס. הוא נאלץ לכן לטוס בגובה רב ובגלל זה לא היו ההפצצות יעילות ביותר.

גם הנשק המוצנח לא הגיע למטרתו. עם כל זאת היה ערך רב להפצצות כי הם גרמו להקלת לחץ האש מהכפר המורעש ואפשרו למגינים לנצל את שעות  המנוחה ולהחזיק קשר בין העמדות, להוסיף תגבורת לעמדות מותקפות ביותר ולספק תחמושת. גם העידוד הפסיכולוגי למגינים, שהכירו כי אין הם בודדים ועזובים לנפשם, ערכו היה רב. ברם משגמר המטוס את מלאכתו וכיוון את מעופו לעבר תל-אביב החל האויב ללחוץ מחדש על הכפר ולהדק את עניבת המצור.  

המצב בעמדות הכפר היה רציני. האנשים היו עייפים לאחר יום של קרב וליל שמירה. אנשי הרזרבה (הפלמ"ח, החי"ש והנהגים) חולקו לעמדות. הנשק הרציני שהיה ראוי לשמוש היה מועט וכלל: מכונת יריה אחת, 5 מקלעים, 1 מרגמה "2 ופיאט. בעמדות חסרה תחמושת ורצים נשלחו למפקדה כדי לקבלה, היו גם פגיעות ישירות בעמדות אך לא ידוע על אבדות בנפש. בעמדה מס.5 פגע פגז בפח המים, אשר נשפכו. כדי להרוות את צמאון אנשיו זחל מפקד העמדה  רפאל ב"ז   לכיוון הבריכה כדי להביא מים. בדרך נפצע וזחל למקלט כדי לקבל טיפול.

 

בשעה 7.00 בבוקר, לערך, שודר, תוך ההרעשה וההסתערויות, השידור המסורתי האחרון לאמהות ולילדים בירושלים (דבר כנראה דב קל.):     

"אתמול החלה התקפה קשה עלינו, הותקפנו מצד האוכף, עמק-הברכה, ואדי פירטרום וההר-הרוסי. הותקפנו בתותחים, טאנקים, מכונות יריה ומרגמות. בתים רבים נפגעו, גם נוה-עובדיה נפגע קשה. הדפנו את כל ההתקפות. מחברינו נהרג יחזקאל ב. ונפצעו אריה קל. יהודה ג. ועוד. רוחנו איתנה, עכשיו שורר שקט".

יעקב א. מילא אחרי דבריו של דב:

"לפני רבע שעה התחילה ההתקפה מחדש בטאנקים תותחים ומרגמות. אני יודע שאתם במצב קשה. נקוה שתחזיקו מעמד. רוחנו איתנה, להתראות !"

אחרי השידור נקראו לקשר מפקדי הנקודות, בכדי למסור דו"ח על מצב האנשים והנשק. יעקב א. שאל את משה י. ממשואות אם נשלחו אנשים מהקטע הצפוני לכבוש את הגבעה-הצהובה. ברגע שעמדו למסור את הדוחו"ת נפסק הקשר. ההתקפה חודשה בעצמה רבה. מאז לא היה כל קשר ישיר בין משואות לכפר-עציון.

אל המטה בירושלים נשלחו מברקים:

"ההתקפה התחדשה. המצב בכי רע.

דורשים פנוי מיד. ולא - אנו אבודים".

-     -     -

"האויב מרוכז מכל הכיונים.

בבוקר היתה הרעשה כבדה במשך שעה בערך, הערבים ניסו להתקדם לעבר השער הראשי - אך נסוגו. כעת שורר שקט יחסי.

אנו חוששים שיתחילו בהתקפה על עין-צורים ורבדים. אין דוחו"ת מהם".

עדותו של מ"כ:

בשעה 8.00 הבחנו שערבים רבים הסתננו מן ההר-הרוסי עד לירכתי כרם התאנים, שליד הגדר הצפונית של כפר-עציון והתכוננו להסתערות על הכפר. היו אלה אנשי "חיל השחרור הלאומי". הכתה שבקטע הקדמי של גבעת-הסלעים הניחה להם להתרכז שם מבלי שתתגלה, ומבלי שהאויב ידע על המצאה. בשעה 8.45 החלה ההסתערות. בצעקות "עליהום" ובתקיעת חצוצרות הסתערו הללו על הגדר של כפר-עציון. אז פתחו אנשי המארב, שלרשותם היו 4 רובים ומספר תתי"ם בלבד, באש אגפית על המסתערים - ממרחק של כ-150 מ'. התוצאה היתה מפתיעה: הקליעות השחילו ממש את המסתערים. ואלה הופתעו כל-כך מאש זו, עד שבחלקם החלו רצים ממש לעומתה. כעבור דקות מספר נתרוקן כל הואדי מערבים, כשהללו נסים כל עוד נפשם בם לעבר הגבעה-הרוסית. אחר כך גלש משוריין גדול לתוך הואדי כשהוא נוסע מהואדי למשלט-הרוסי הלך וחזור ואוסף את הנפגעים. עמדותיה של כתת המארב טרם נתגלו, ולאנשים ניתנה אפשרות לנוח בעמדותיהם, כשתצפית תורנית צופה אל שדה הקטל. גם כשפעלו תותחי המשוריינים והפגיזו את הגבעה, - הרי עמדות הסלעים היו מוצקות ביותר, והפגזים אך פיזרו רסיסי אבן קטנים שלא גרמו לפגיעות רציניות.

ליד גבעת-העץ עמד טור של ששה משוריינים נושאי תותח. בשעה 9.00 הצליחו שני משוריינים לפרוץ לדרך הפנימית המובילה לכפר-עציון, ולהגיע עד גדר-התאנים שלפני שער הכפר. קלענו בכיוון ליתר המשוריינים, שעמדו ליד העץ, לשניים ניקבנו את צמיגיהם ושני האחרונים נסוגו על עקבותיהם. משראו שני המשוריינים המסתערים מה גורל היֶתֶר - חזרו אף הם. משוריין נוסף הוצא מכלל שמוש על ידי פגז מרגמה "2, שבלמה כל נסיון נוסף של התקדמות. כך נמשך הקרב עם המשוריינים עד קרוב לשעה   11.00.

                        יצחק י    (מתוך יומנו של אוריאל א.)                                                                

בשעה תשע נשלח מכפר עציון מברק :

"ההתקפה התחדשה בעוז. ששה משוריינים עומדים בשדה-התעופה. מרעישים את הנקודה ויורים מכל הכוונים. שלח מפציצים. פגזים נופלים על מקום עבודתי. יתכן והקשר יפסק בגלל פגיעות באנטנה. האזינו".

כשנפגעה האנטנה עלו בן ציון ועליזה על גג המנזר כדי לתקנה. גם בשעות מאוחרות יותר עלה  בן ציון   על הגג לשם כך. הערבים ירו עליו ובמקלט חששו שמא נהרג, אך הוא חזר בשלום.

מן המטה הודיעו לכפר-עציון שיבוא מטוס כדי לטהר את  שדה-התעופה ולהוריד נשק ותגבורת, כמו כן הודיעו שיש להם קשר עם יתר הנקודות והן מותקפות רק במעט. המא"ז  אברהם פ . ביקר בעמדות ומסר לאנשים את הידיעות שעוררו שמחה. הוא עודד אותם ותבע עמידה איתנה. גם האחראים על הנשק והתחמושת ביקרו בעמדות, על אף שאש האויב הכבדה הכבידה על התנועה במחנה. הם הביאו את התחמושת החסרה ותיקנו את הכלים. אנשי האויב התקדמו בחיפוי אש גל אחרי גל לעבר הכפר: מצד צפון-מזרח - דרך ואדי-שחֵיד לכרם התאנים, מצד דרום-מזרח - מן ההר-הרוסי ומעמק-הברכה, מדרום-מערב-מרכס הכבשנים לתוך ואדי-פירטרום וכפי הנראה גם מצד מערב - מן אוכף-המוכתר. המגינים נתנו לאנשי האויב להתקדם לטווח קרוב ואז פתחו עליהם באש משחילה. האויב נהדף. מרגמה "2 פעלה ביעילות ופגעה בריכוזי האויב. במיוחד התפתח קרב עז בין העמדות 3 ו-2 שבקטע הצפון-מערבי ובין גלי האויב המסתערים.

כשגברה ההסתערות מכיוון עמק הברכה בקטע הדרום-מזרחי, הועברו לעמדה מס'.5 המקלענים ירמיהו ר.  ודב ש.  עם מקלע ה"לואיס" שהוחזק בשעות הבוקר מול ההר-הרוסי, כדי למנוע מחיילי האויב לרדת מן הרכס. כפי הנראה גם יתר המקלעים הועברו מקטע אל קטע, בהתאם להתפתחות המערכה.

בעמדה מס'.3 היו יצחק ב"ס,  חיים ש.  יהושע א. (חי"ש)   ועקיבא ל,    זה האחרון נשלח מספר פעמים בשליחויות שונות ומילא אותן על אף האש החזקה שניתכה עליו. מרדכי א.  ביקר בעמדה תיקן את המדוכה שנעצרה. אחרי התיקון פעלה המדוכה וגרמה אבידות למסתערים על ידי פגיעות ישירות בריכוזיהם. כתגבורת לעמדה הגיעו ראובן מ.(כ"ע),  שלמה פ.  ויהושע ט. (המחלקה המוטסת). אברהם פ. הגיע לעמדה ובישר כי האוירונים יגיעו כדי להפציץ את האויב. הוא ירה מספר יריות אל האויב ועבר לעמדות הקרובות. עמדה מס'.2 נפגעה ישירות ובעמדה מס'.3  חששו לשלום האנשים. אחר כך התברר שלא קרה דבר, גם עמדה מס'.3 ספגה מספר פגזים, אך גם פה לא נגרמו אבידות. מול ההסתערויות המתמידות של האויב פעלו האנשים ישר מהעמדה, פרט למדוכה שפעלה מתוך החפירה.

 

כפר-עציון שידר אל המטה :

"האוירון הטיל פצצות תבערה לתוך החורשה שליד המנזר. לאויב יש כנראה אבדות. הרוחות נתעודדו. הוא חזר לבסיסו והבטיח שגדול ממנו יבוא מיד".

-     -     -

"במקרה שהאויב יסתער לכבוש אותנו אני מתכונן להשמיד את המכשיר - אשרו זאת".

-     -     -

"הטאנקים נמצאים ליד גדר כפר-עציון. הערבים הציתו את המשלט בגבעת-העץ. הם מתרכזים בבית חסן ובכרם התאנים המצנחים נפלו בשטח ערבי".

-     -     -

במטה הכפר נתקבל מברק בחתימת יו"ר מנהלת העם דוד בן גוריון:

"מנהלת העם והישוב כולו משתתפים בחרדה ובהערצה בקרב הבלתי שוה שעלה בגורלכם. עמידתכם בקרבות הקודמים לא רק הוסיפו כבוד אלא עזרו במישרין ובעקיפין להצלת ירושלים. בטוחים שתעמדו בהתגוננות האמיצה ללא רתיעה".

בשעה 10.30 נשמעו מעבר ההר-הרוסי תרועות חצוצרות ומיד החלו מחלקות ערוכות בסדר צבאי לגלוש בשורות פזורות לואדי המוביל לכרם התאנים. אותו זמן המשיכו התותחים להרעיש את כפר-עציון מכיוונים שונים. גם מגבעת-העץ שולחה מנת פגזים עצומה לכיוון הכפר. טור משוריין בן שנים-עשר כלי רכב החל שוב להתקדם בשדה התעופה ופניו מופנות לכפר-עציון. אך תחת לחץ אישנו, נסוג.

משהגיעו ראשוני המסתערים לגדר כרם התאנים פתחו ארבעת הרובאים שבגבעת-הסלעים באש אגפית חזקה וההסתערות נהדפה. המגינים פעלו במרץ ובמשך קרב זה שארך 45 רגעים ירה כל רובאי כ-100 כדורים. האויב סבל עשרות אבדות והמסתערים נסו בבהלה אל המשלט-הרוסי.

מכפר עציון שודר לירושלים מברק - ( האחרון שנתקבל מן הכפר ):

"הערבים התקדמו עד למרחק 100 מטר מהגדר מכיוון צפון וניסו להסתער אך נהדפו. כעת מתרכזים בצד דרום ודרום מערב.   
ה א נ ש י ם    ע ו מ ד י ם    א י ת ן".

-     -     -

"המשוריינים הפסיקו את התקדמותם, מאחר שאחד שעלה על מוקש ושניים נפגעו בגלגלים. מרעישים מן ההר-הרוסי."

-     -     -

באותו זמן הופיע מטוס בשמי הגוש. תנועת כלי הרכב הופסקה ומכל הכלים נפתחה עליו אש. המטוס נאלץ לטוס בגובה רב והטיל את הפצצות במטרות לא מדויקות ביותר. משהסתלק המטוס חודשה ההסתערות.

מטוס אחר הטיל פצצה על ריכוזי האויב בגבעת-העץ. הפגיעה היתה ישירה. הצריף נהרס ועמוד עשן עלה מהגבעה. הדף האויר הורגש גם במשואות-יצחק.

הדף הקודם | דף 1 מתוך 7 | הדף הבא

    
צרו קשר
  כניסה לחברים
AtarimTR LTD