גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

מיני קדם

הר חברון - ערש האומה העברית, הלב הפועם של האוּמה, במה להתרחשויות רבות וחשובות בדברי ימי עמנו, מאורעות שטבעו חותם על העם היהודי לדורותיו. פֹּה פרחו ושִגשגו חיים יהודיים. בימי הגולה ניטש ההר, החורש נִכחד. עם חידוש היישוב היהודי בארץ שאפו יהודים בכל לִבם לשוב וליישב חבל ארץ זה. פעם אחר פעם קמו יהודים שנטלו על עצמם לקשר ולגשר בין עיר הקודש לעיר האבות, בין ירושלים לחברון.

בימי קדם היה הר חברון מרכז היישוב היהודי בארץ ישראל. אבות האומה; אברהם, יצחק ויעקב, עברו בהר בכל מסעיהם בארץ ובחברון קבעו את ביתם. בדרך ההר, בין חברון לירושלים, צעדו אברהם ויצחק בדרכם אל העקידה, בהר המוריה. מערת המכפלה אשר בחברון והשדה סביבה, היא חלקת הקרקע הראשונה שנרכשה בארץ ישראל על-ידי אבי האומה. בדרך לבית לחם נקברה רחל אימנו, בה גאל בועז את רות ונשאה לאִישה, ושם נולד דוד בן ישי מייסד מלכות בית דוד. בחברון מלך דוד בן ישי על יהודה, וממנה יצא לאחד את הממלכה, לכיבוש ירושלים וקביעתהּ כבירת הנצח של עם ישראל - עיר הקודש והמקדש.

בעמק האלה, בין שֹכֹה לעזקה, הִכה דוד את גֹלית הפלִשתי. עם פילוג הממלכה הקים המלך רחבעם בן שלמה רשת ביצורים שסגרה על הר חברון, המבצרים המרכזיים הוקמו על גב ההר: חברון, בית צור ובית לחם. בעמק הברכה התכנס העם לברך את ה' לאחר הניצחון על עמון ומואב במדבר תקוע. בתקוע, שנוסדה על ידי בני שבט יהודה בעת ההתנחלות, נולד וגדל עמוס הנביא.

הר חברון היה לִבה של נחלת שבט יהודה - בחיר שבטי ישראל. רבים מיישובי ההר בימינו שומרים על שמותיהם הקדומים, כאלה הם: כרמל ומעון, זיף ויוטא, אשתמוע ודביר, גדור ובית צור, פעור ועיטם, בית לחם ותקוע, בית זכריה וביתר. היישוב היהודי באזורנו התקיים שנים רבות לאחר גלות שבטי ממלכת ישראל לאשור. את שמו של שבט יהודה, שאנשיו חיו בהר חברון, נושאים אנו, בני העם היהודי, הם אבותינו, ואנו צאצאיהם-יורשיהם.

רבים משבי ציון, שעלו מבבל ארצה, בתקופת עזרא ונחמיה, קוממו יישובים מהם הוגלו הם ואבותיהם. היישוב היהודי השתרע באותם ימים מבית אל בארץ בנימין ועד בית צור במבואות חברון.  פחוות "יַהַד" היה שם האזור, ממנה צמחה ממלכת החשמונאים. קרבות המקבים להגנת ירושלים מדרום, התנהלו בבית צור ובבית זכריה, אשר בלב גוש עציון. בקרב בית זכריה נעשה מאמץ עליון למנוע את הסורים-היוונים (הסלווקים) מלפרוץ לירושלים. אלעזר חורן, אחי יהודה, מסר נפשו במוטטו את הפיל הסלווקי שקרס ומחץ למוות את אלעזר.

המערכה האחרונה על עצמאותנו הלאומית בארץ ישראל בעת העתיקה, התחוללה באזורנו; הרודיון, ערביה (ערוּב) וביתר - מעוזים ראשיים של מורדי בר כוכבא, מערות המִסתור של המורדים בשיפוליו. עם חורבן היישוב היהודי בהר חברון, אובדן העצמאות הלאומית, מונים אנו את שנות הגלות הממושכת. בדרום הר חברון המשיך לשגשג יישוב יהודי עוד שנים רבות. אגדות רבות קושרות את מקום לידתו של המשיח עם אתרים באזורנו: מגדל עדר, בירת ערבה דבית לחם יהודה, ועוד.

שם
_price
_Quanity
מחק
_Confirm_and_pay